Rüzgar Türbinleri

Son yıllarda ülkemiz rüzgar enerjisinden oldukça fazla yararlanmaktadır. Kullanılan her teknolojik yapının da kendine özgü kurulum, kurulum sonrası teknik destek ve süreç yönetimine ihtiyacı vardır.

Yenilebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi bakım periyotları ve içerikleri rüzgar türbin teknolojisine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak rüzgar türbinlerine yılda 3 aylık periyotlar ile yılda 4 kez bakım yapılması gerekmektedir. Bunun dışında 4 yıl ya da 5 yılda kapsamlı mekanik bakımdan geçmesi gerekmektedir. 3 aylık bakımlar görsel bakım, yağlama bakımı, elektrik bakımı, mekanik bakım yapılmalıdır.

Doğru kurulum ve bakımlar sayesinde küçük ölçekli bir rüzgar tribününün ömrü 20 yıl hatta daha da fazla uzatabilmektedir. Özellikle elektriksel ve mekanik bakım zamanın da doğru kişilerce yapılmalıdır. İple Erişim Hizmetleri zor ulaşılır olan Rüzgar Enerjisi Sistemlerine akılcı çözümler sunarak ucuz olan enerjinin bakım ve onarım kısmının da maliyetlerini düşürücü çözümler üretmektedir.

Bu bağlamda da Rüzgar Türbinlerinde de, tüm dünyaca benimsenen riskli noktalara ulaşımda kabul görmüş IRATA (Industrial Rope Access Trade Association) veya SPRAT (The Society of Professional Rope Access Technicians) belgeli İple Erişim uzmanlar tarafından çalışılması gereken bir alandır.

Rüzgar Tribünleri Çalışma Alanları